UEFA eEURO 2021: All the fixtures and results | UEFA EURO 2020

FPL360
FPL360
11 Min Read


UEFA eEURO 2021 has been mapped out, with the 16 teams learning what awaits them at the final tournament that takes place from 8 to 10 July.

Final tournament fixtures highlighted in bold will be streamed live on UEFA’s YouTube channel.

All times CEST

Final tournament

The UEFA eEURO 2021 final takes place between 8 and 10 July. The group stage fixtures are best of two, the quarter and semi-finals are best of three and the final is best of five.

Group A

08/07: Serbia vs Turkey (12:00)
08/07: Montenegro vs Poland (12:00)
08/07: Winners Match (15:20)
09/07: Losers Match (12:00)
09/07: Decider Match (15:20)

Group B

08/07: Romania vs Russia (12:50)
08/07: Croatia vs Portugal (12:50)
08/07: Winners Match (16:10)
09/07: Losers Match (12:50)
09/07: Decider Match (16:10)

Group C

08/07: Spain – Germany (13:40)
08/07: Greece – Netherlands (13:40)
08/07: Winners Match (17:00)
09/07: Losers Match (13:40)
09/07: Decider Match (17:00)

Group D

08/07: France vs Italy (14:50)
08/07: Israel vs Ukraine (14:50)08/07: Winners Match (17:50)
09/07: Losers Match (14:30)
09/07: Decider Match (17:50)

Quarter-finals

10/07: Quarter-final 1 (12:00)
10/07: Quarter-final 2 (13:10)
10/07: Quarter-final 3 (14:20)
10/07: Quarter-final 4 (15:30)

Semi-finals

10/07: Semi-final 1 (16:40)
10/07: Semi-final 2 (17:50)

Grand final

10/07: Final (19:00)

Play-offs

The UEFA eEURO 2021 play-off tournament took place on 10 and 17 May, featuring the ten qualifying group stage runners-up. Every country played two matches each (1-vs-1) against the other nations in their group; points from both matches were added to the group table, with the top three qualifying for the final tournament.

Group A

10/05: Albania 2-2 Russia
10/05: Germany 5-2 Luxembourg
10/05: Germany 4-1 Albania
10/05: Luxembourg 5-5 Netherlands
10/05: Netherlands 11-3 Albania
10/05: Germany 2-3 Russia
10/05: Luxembourg 3-2 Albania
10/05: Russia 1-5 Netherlands
10/05: Germany 8-2 Netherlands
10/05: Russia 4-1 Luxembourg
17/05: Germany 2-3 Albania
17/05: Luxembourg 4-8 Netherlands
17/05: Russia 4-7 Netherlands
17/05: Luxembourg 2-6 Albania
17/05: Germany 5-4 Russia
17/05: Netherlands 4-3 Albania
17/05: Albania 3-6 Russia
17/05: Germany 5-5 Luxembourg
17/05: Russia 3-1 Luxembourg
17/05: Germany 8-7 Netherlands






Group B

10/05: Austria 1-6 Italy
10/05: Belgium 1-2 Turkey
10/05: Italy 1-2 Ukraine
10/05: Belgium 5-2 Austria
10/05: Ukraine 2-4 Austria
10/05: Italy 4-4 Turkey
10/05: Belgium 6-3 Ukraine
10/05: Turkey 7-3 Austria
10/05: Belgium 5-7 Italy
10/05: Turkey 2-3 Ukraine
17/05: Belgium 3-2 Austria
17/05: Turkey 2-3 Ukraine
17/05: Italy 5-2 Turkey
17/05: Ukraine 4-3 Austria
17/05: Belgium 1-6 Turkey
17/05: Italy 2-3 Ukraine
17/05: Belgium 6-8 Ukraine
17/05: Austria 4-7 Italy
17/05: Turkey 4-2 Austria
17/05: Belgium 5-7 Italy

Qualifying group stage

The UEFA eEURO 2021 qualifying group stage began on 15 March and ran to 26 April. Every country played two matches each (1-vs-1) against the other nations in their group; points from both matches were added to the group table. The ten group winners qualified directly for the final tournament.

Group A

15/03: Spain 5-1 Finland
15/03: Ukraine 6-2 North Macedonia
15/03: Spain 7-1 Estonia
15/03: Finland 2-3 North Macedonia
15/03: Spain 6-4 Ukraine
15/03: Finland 6-3 Estonia
15/03: Spain 7-4 North Macedonia
15/03: Ukraine 6-1 Estonia
15/03: North Macedonia 4-4 Estonia
15/03: Ukraine 5-3 Finland
12/04: Finland 1-8 Spain
12/04: North Macedonia 4-6 Ukraine
12/04: Estonia 3-12 Spain
12/04: North Macedonia 3-2 Finland
12/04: Ukraine 5-7 Spain
12/04: Estonia 1-6 Finland
12/04: North Macedonia 4-15 Spain
12/04: Estonia 4-6 Ukraine
12/04: Estonia 2-8 North Macedonia
12/04: Finland 5-1 Ukraine






Group B

15/03: Germany 1-2 Kazakhstan
15/03: Bulgaria 0-7 Poland
15/03: Germany 8-0 Latvia
15/03: Kazakhstan 2-6 Poland
15/03: Germany 2-1 Bulgaria
15/03: Kazakhstan 10-1 Latvia
15/03: Germany 4-2 Poland
15/03: Bulgaria 3-4 Latvia
15/03: Poland 4-1 Latvia
15/03: Bulgaria 1-2 Kazakhstan
12/04: Kazakhstan 4-6 Germany
12/04: Poland 2-4 Bulgaria
12/04: Latvia 1-5 Germany
12/04: Poland 4-3 Kazakhstan
12/04: Bulgaria 1-5 Germany
12/04: Latvia 3-3 Kazakhstan
12/04: Poland 5-3 Germany
12/04: Latvia 0-5 Bulgaria
12/04: Latvia 0-7 Poland
12/04: Kazakhstan 4-4 Bulgaria

Group C

15/03: Croatia 5-1 Turkey
15/03: Sweden 9-4 San Marino
15/03: Croatia 2-4 Cyprus
15/03: Turkey 5-1 San Marino
15/03: Croatia 4-2 Sweden
15/03: Turkey 5-0 Cyprus
15/03: Croatia 6-2 San Marino
15/03: Sweden 3-4 Cyprus
15/03: San Marino 2-5 Cyprus
15/03: Sweden 3-5 Turkey
12/04: Cyprus 5-5 San Marino
12/04: Turkey 6-4 Sweden
12/04: Cyprus 3-2 Croatia
12/04: San Marino 4-2 Turkey
12/04: Sweden 5-6 Croatia
12/04: Cyprus 2-7 Turkey
12/04: San Marino 1-9 Croatia
12/04: Cyprus 1-4 Sweden
12/04: Turkey 4-6 Croatia
12/04: San Marino 4-4 Sweden

Group D

15/03: Austria 0-2 Kosovo
15/03: Slovenia 8-1 Andorra
15/03: Austria 9-1 Andorra
15/03: Montenegro 4-2 Kosovo
15/03: Austria 2-1 Slovenia
15/03: Montenegro 7-2 Andorra
15/03: Austria 4-7 Montenegro
15/03: Slovenia 3-3 Kosovo
15/03: Kosovo 8-0 Andorra
15/03: Slovenia 3-4 Montenegro
12/04: Montenegro 2-2 Austria
12/04: Kosovo 2-4 Slovenia
12/04: Andorra 2-13 Austria
12/04: Kosovo 1-8 Montenegro
12/04: Slovenia 1-2 Austria
12/04: Andorra 0-14 Montenegro
12/04: Kosovo 4-4 Austria
12/04: Andorra 0-10 Slovenia
12/04: Andorra 1-9 Kosovo
12/04: Montenegro 3-2 Slovenia






Group E

15/03: Serbia 9-1 Bosnia and Herzegovina
15/03: Russia 3-1 Armenia
15/03: Serbia 13-1 Malta
15/03: Bosnia and Herzegovina 2-4 Armenia
15/03: Serbia 5-1 Russia
15/03: Bosnia and Herzegovina 4-1 Malta
15/03: Serbia 7-4 Armenia
15/03: Russia 7-3 Malta
15/03: Armenia 5-0 Malta
15/03: Russia 2-4 Bosnia and Herzegovina
12/04: Bosnia and Herzegovina 2-7 Serbia
12/04: Armenia 3-8 Russia
12/04: Malta 4-9 Serbia
12/04: Armenia 1-2 Bosnia and Herzegovina
12/04: Russia 2-1 Serbia
12/04: Malta 1-8 Bosnia and Herzegovina
12/04: Armenia 1-8 Serbia
12/04: Malta 1-11 Russia
12/04: Malta 5-4 Armenia
12/04: Bosnia and Herzegovina 2-5 Russia

Group F

29/03: Israel 7-1 Lithuania
29/03: Belgium 7-1 Faroe Islands
29/03: Republic of Ireland 3-2 Switzerland
29/03: Israel 7-2 Belgium
29/03: Lithuania 0-5 Republic of Ireland
29/03: Faroe Islands 1-5 Switzerland
29/03: Israel 3-3 Republic of Ireland
29/03: Lithuania 3-2 Faroe Islands
29/03: Belgium 3-1 Switzerland
29/03: Israel 6-0 Faroe Islands
29/03: Lithuania 2-7 Switzerland
29/03: Belgium 6-1 Republic of Ireland
29/03: Israel 15-3 Switzerland
29/03: Lithuania 1-1 Belgium
29/03: Republic of Ireland 9-2 Faroe Islands
26/04: Republic of Ireland 4-11 Israel
26/04: Faroe Islands 1-2 Lithuania
26/04: Switzerland 3-4 Belgium
26/04: Belgium 3-4 Israel
26/04: Republic of Ireland 2-4 Lithuania
26/04: Switzerland 4-1 Faroe Islands
26/04: Lithuania 0-6 Israel
26/04: Faroe Islands 0-9 Belgium
26/04: Switzerland 3-1 Republic of Ireland
26/04: Faroe Islands 1-7 Israel
26/04: Switzerland 2-0 Lithuania
26/04: Republic of Ireland 3-7 Belgium
26/04: Switzerland 3-9 Israel
26/04: Belgium 5-1 Lithuania
26/04: Faroe Islands 4-7 Republic of Ireland

Group G

29/03: Romania 3-3 Luxembourg
29/03: Slovakia 0-2 Hungary
29/03: Romania 11-0 Slovakia
29/03: Luxembourg 10-1 Liechtenstein
29/03: Romania 4-2 Liechtenstein
29/03: Luxembourg 5-3 Hungary
29/03: Romania 11-3 Hungary
29/03: Slovakia 5-0 Liechtenstein
29/03: Luxembourg 14-1 Slovakia
29/03: Liechtenstein 4-10 Hungary
26/04: Luxembourg 0-2 Romania
26/04: Hungary 8-3 Slovakia
26/04: Slovakia 2-8 Romania
26/04: Liechtenstein 1-5 Luxembourg
26/04: Liechtenstein 0-5 Romania
26/04: Hungary 5-7 Luxembourg
26/04: Hungary 0-9 Romania
26/04: Liechtenstein 0-8 Slovakia
26/04: Slovakia 1-8 Luxembourg
26/04: Hungary 9-3 Liechtenstein






Group H

29/03: Italy 4-6 Portugal
29/03: Moldova 4-3 England
29/03: Iceland 1-5 Northern Ireland
29/03: Italy 5-0 Moldova
29/03: Portugal 5-0 Iceland
29/03: England 5-0 Northern Ireland
29/03: Italy 7-1 Iceland
29/03: Portugal 6-2 England
29/03: Moldova 5-1 Northern Ireland
29/03: Italy 7-2 England
29/03: Portugal 6-2 Northern Ireland
29/03: Moldova 5-2 Iceland
29/03: Italy 7-1 Northern Ireland
29/03: Portugal 4-1 Moldova
29/03: Iceland 3-5 England
26/04: Portugal 1-3 Italy
26/04: England 7-3 Moldova
26/04: Northern Ireland 1-1 Iceland
26/04: Moldova 6-4 Italy
26/04: Iceland 4-7 Portugal
26/04: Northern Ireland 4-4 England
26/04: Iceland 0-9 Italy
26/04: England 1-9 Portugal
26/04: Northern Ireland 5-9 Moldova
26/04: England 2-4 Italy
26/04: Northern Ireland 2-10 Portugal
26/04: Iceland 4-10 Moldova
26/04: Northern Ireland 1-6 Italy
26/04: Moldova 4-5 Portugal
26/04: England 3-2 Iceland

Group I

29/03: France 9-1 Denmark
29/03: Albania 5-5 Norway
29/03: Azerbaijan 10-0 Wales
29/03: France 5-2 Albania
29/03: Denmark 4-6 Azerbaijan
29/03: Norway 8-1 Wales
29/03: France 2-3 Azerbaijan
29/03: Denmark 4-4 Norway
29/03: Albania 11-3 Wales
29/03: France 8-1 Norway
29/03: Denmark 8-0 Wales
29/03: Albania 3-2 Azerbaijan
29/03: France 13-1 Wales
29/03: Denmark 1-4 Albania
29/03: Azerbaijan 2-4 Norway
26/04: Denmark 4-9 France
26/04: Norway 5-2 Albania
26/04: Wales 0-3 Azerbaijan
26/04: Albania 1-5 France
26/04: Azerbaijan 3-7 Denmark
26/04: Wales 0-3 Norway
26/04: Azerbaijan 1-6 France
26/04: Norway 1-1 Denmark
26/04: Wales 0-3 Albania
26/04: Norway 3-5 France
26/04: Wales 0-3 Denmark
26/04: Azerbaijan 1-2 Albania
26/04: Wales 0-3 France
26/04: Albania 2-6 Denmark
26/04: Norway 2-3 Azerbaijan






Group J

29/03: Netherlands 1-3 Greece
29/03: Belarus 2-4 Scotland
29/03: Czech Republic 3-6 Georgia
29/03: Netherlands 9-1 Belarus
29/03: Greece 7-3 Czech Republic
29/03: Scotland 2-8 Georgia
29/03: Netherlands 6-2 Czech Republic
29/03: Greece 5-3 Scotland
29/03: Belarus 5-4 Georgia
29/03: Netherlands 4-1 Scotland
29/03: Greece 5-5 Georgia
29/03: Belarus 2-4 Czech Republic
29/03: Netherlands 2-3 Georgia
29/03: Greece 11-4 Belarus
29/03: Czech Republic 0-0 Scotland
26/04: Greece 0-3 Netherlands
26/04: Scotland 3-3 Belarus
26/04: Georgia 2-2 Czech Republic
26/04: Belarus 2-9 Netherlands
26/04: Czech Republic 1-6 Greece
26/04: Georgia 12-2 Scotland
26/04: Czech Republic 3-4 Netherlands
26/04: Scotland 0-9 Greece
26/04: Georgia 6-0 Belarus
26/04: Scotland 4-20 Netherlands
26/04: Georgia 4-5 Greece
26/04: Czech Republic 2-3 Belarus
26/04: Georgia 5-3 Netherlands
26/04: Belarus 5-5 Greece
26/04: Scotland 3-4 Czech Republic

Watch selected matches

Matchday 1
Matchday 2
Matchday 3
Matchday 4
Matchday 5 (play-offs)
Matchday 6 (play-offs)

Further dates

9–10 July 2021: UEFA eEURO 2021 finals



Source link

Share this Article
Leave a comment